Hírek
Napelemes rendszerek – Mitől égnek?
2023-12-23 15:22:15
A fotovoltaikus rendszerek tűzeset előtti, közbeni és utáni állapota, viselkedésük elemzése jelenti a tűzoltási feladatokhoz szükséges ismeretek egy jelentős részét. A telepítésben előttünk járó országok kutatási és tűzeseti tapasztalatai sokat segíthetnek nekünk a gyermekbetegségek elkerülésében.
Mitől égnek a modulok?
A fotovoltaikus rendszerek különféle alkatrészei polimertartalmuk miatt gyúlékonyak. A kristályos üvegfilm vastagrétegű modulokban (c-Si) a polimerek aránya 5-10%. Ez körülbelül 600–1200 g/m². A tömeget főleg a beágyazó anyag (EVA beágyazó fólia) és a hátlap (PET / PVF) adja, de nem feledkezhetünk meg különféle ragasztó- és tömítőanyagokról, valamint szigetelőanyagokról, amelyeket a csatlakozódobozokba, csatlakozókábelekbe és csatlakozókba szerelnek be.
50 m²-es feltételezett modulfelületnél (kb. 38 szabványos modul, kb. 9 kWp)
Ezek a polimerek általában nagy mennyiségű hőt termelnek az égés során. Meglepő, de polietilén (PE) kicsit több hőt termel, mint a fűtőolaj (PE: 46 MJ / kg> fűtőolaj: 43 MJ / kg).
Napelemes rendszerkategóriák
A tűzvizsgálatok fő megállapítása szerint:
Kár- és tűzelemzés fotovoltaikus rendszereken
Németországban a napelemes rendszerek tűz- és túlmelegedési eseteit kutatták. 430 fotovoltaikus rendszerekben keletkezett tűz/hőkár esetet elemeztek. Kb. 220 olyan esetet, ahol a tűznek külső oka is volt és kb. 210 olyan esetet, amikor a napelemes rendszerben keletkezett a tűz. Ez utóbbiakat tovább elemezték.
Az ív ereje
Megfigyelték, hogy az ív pusztító ereje meredeken növekszik, ha egy soros ív párhuzamos ívvé fejlődik, például amikor a húrból származó ív eléri a szálkábelek kötegét. A Lorentz-erő miatt a párhuzamos ív hajlamos eltávolodni a PV-moduloktól, és így a tűzveszélyt az inverter irányába tereli.
Az épületbe integrált rendszerekben a tényleges számukhoz képest sokkal nagyobb arányban keletkezett olyan tűzeset, amiben egy épület megsérült vagy megsemmisült. (Ez magába foglalja a homlokzatba integrált rendszereket is.) Ez azzal magyarázható, hogy a tipikus cseréptetők „kemény védőhatása itt már nem érvényesül. Ha ugyanis a PV rendszerben túlmelegedés vagy ív keletkezik, a tetőn belüli rendszerek gyújtóforrása már az épületben van.
Ez azt is jelenti, hogy a tetőbe integrált rendszereket különösen nagy körültekintéssel kell megtervezni és kiépíteni.
A károsodás okai
Termékhibák – elsősorban a modulokat és az invertereket érintő tervezési hibaként jelentek meg. A "tervezési hibák" főként a mechanikai szerkezetre vonatkoznak. Pl.:
A tervezési hibák jelentős hatással lehetnek a tűz lehetséges következményeire. Ha az inverter betonfalon lóg, az egyenáramú csatlakozáson lévő ív csak koromfoltot okoz. Ha egy gerendán lóg, vagy falapon áll, épülettüzet okozhat. Ugyanilyen tűzterjedést segítő hatása van az inverter környezetének.
Az elektromos szerkezet fő hiányosságai
Telepítési hibák – nehéz beépítési körülmények, nagy időkényszer, szakértelem hiánya.
Külső behatás – elsősorban állatkár, villámcsapás, vagy szakszerűtlen beavatkozás.
A vizsgálatok következtetései
Irodalom
LEITFADEN Bewertung des Brandrisikos in Photovoltaik-Anlagen und Erstellung von Sicherheitskonzepten zur Risikominimierung 1. Auflage - März 2015
A poszt a Rescue Security & Safety VII projekt részeként jelent meg.
A projektet a Miniszterelnökség és a Balaton Fejlesztési Tanács támogatta
|
|